Технічне обстеження будівель і споруд в Україні: особливості та порядок дій

 

Технічне обстеження будівлі – великий набір інженерних заходів, спрямованих на виявлення технічного стану споруди. Комплекс перевірок допомагає визначити можливість безпечної експлуатації будівлі, необхідність здійснення дій по ремонту або реконструкції споруди. В рамках обстеження будівлі проводиться збір і підготовка необхідної документації, що дозволяє вводити і експлуатувати будівельний об’єкт.

Для чого необхідне проведення технічного обстеження будівель і споруд

Комплексне техобстеження потрібне для попередження наступних проблем і вирішення певних завдань:Сопровождение строительствав

 • поглиблення підвального приміщення або цоколя;
 • можливість надбудови мансардного або додаткового поверху;
 • зміна призначення об’єкта, враховуючи здійснення робіт і збір пакету документації;
 • виготовлення оновлених перекриттів, які поділяють основний простір на кожному поверсі;
 • впровадження доп. обладнання, розташованого на покрівлі або перекриттях;
 • дослідження будови, створення якого раніше було припинено;
 • отримання на збудоване приміщення необхідної документації;
 • вирішення питань по реконструкції або визначення впливу нової споруди на існуючі об’єкти;
 • тестування і обстеження будівель, що належать до культурної спадщини;
 • запит дозвільних документів на введення будівлі в експлуатацію;
 • експертний висновок, який допомагає зрозуміти, що реконструйований об’єкт капітального будівництва (ВКБ) відповідає технічним вимогам та чинному законодавству.

Перевірка будівлі на відповідність експлуатаційним вимогам здійснюється за допомогою спеціального обладнання та інструментів: нівелірів, тахеометрів, вимірювальних приладів і оптимізованого ПО.

Коли проводиться технічне обстеження житлових будинків та інших споруд

Періодичність подібного роду обстежень споруд визначається різновидом і призначенням будови. Іноді їх здійснюють не за планом. Зазвичай це відбувається, якщо будинок знаходиться в аварійному стані або планується проведення ремонтних робіт або реконструкції.

Перше технічне обстеження будівель і споруд необхідно проводити протягом перших двох років після початку використання будівельного об’єкта. Повторні перевірки здійснюються не так часто, але не рідше 1 разу на 10 років. Будівлі, розташовані в несприятливому середовищі, повинні перевірятися на придатність до експлуатації кожні 5 років. До таких належать будівлі, які функціонують в агресивному середовищі, умовах підвищеної вологості, сейсмонебезпечних територіях і т. д. Для споруд, що мають статус культурної, історичної або архітектурної спадщини, повинен здійснюватися регулярний моніторинг.

Здійснення планового обстеження споруди проводиться після завершення термінів, що нормують експлуатацію. Додатковими причинами можуть бути: виявлення істотних дефектів, деформацій несучих, функціональних або декоративних частин. Також підставою для проведення обстеження та оцінки технічного стану будівель і споруд служать особливі доручення адміністративних органів, що відповідають за будівельний нагляд. Вони проводяться в разі виникнення пошкоджень або негативного впливу стихійних лих, погодних явищ або пожеж.

Переважна більшість власників здійснюють технічне обстеження будівель і споруд постійно в якості профілактичного заходу. Не варто нехтувати правилами та вимогами перевірки, оскільки це може спричинити за собою небажані негативні наслідки. У процесі моніторингу особливо ретельно перевіряються:

 • фундамент;
 • стіни і колонада;
 • перекриття;
 • сходові прольоти;
 • балкони.

Застосування сучасного високоточного обладнання дозволяє вчасно фіксувати деформування і інші проблемні моменти. Своєчасні ремонтні заходи дозволяють уникнути повного руйнування будівлі.

Ключові етапи технічного обстеження конструкцій будівлі

Технічний висновок з обстеження будівлі проводиться в кілька кроків, серед яких виділяються:

 1. Підготовка має на увазі збір і сортування інформації, яка потрібна для виявлення необхідного обсягу і типу робіт. В ході підготовки детально аналізується технічна документація, інженерні та геологічні особливості. У розрахунок беруться звітні результати попередніх обстежень, відомості про проведення ремонтних та відновлювальних робіт.
 2. Попередній огляд будови допомагає більш точно оцінити експлуатаційні умови. За допомогою візуального дослідження визначається доступність основних конструкцій, виявляються проблемні ділянки, які мають високий рівень зносу або деформації. Проведення даних дій спрощує визначення і формування точної програми робіт, необхідність здійснення додаткових досліджень, які потрібні при виявленні явних дефектів, що зменшують конструкційну міцність.
 3. Заміри з використанням спеціального інструментарію, в ході якого здійснюється детальна перевірка конструкції та інженерних комунікацій. За допомогою механічного методу виявляється взаємозалежність міцності будматеріалів та інших характеристик. Лабораторний спосіб тестування, що має на увазі аналіз зібраних даних і зразків матеріалу, дозволяє поглиблено обстежити властивості споруди. Фізичний метод включає виміри із застосуванням спеціалізованого обладнання. Вимірюються всі важливі параметри будівлі, що допомагає проаналізувати причини утворення деформації і підвищеного зносу.

Порядок і правила здійснення технічного обстеження надійності і стійкості будівель і споруд:

 1. Збір інформації та безпосередній виїзд експерта на об’єкт для проведення огляду.

   
 2. Докладний аналіз документації, технологічних особливостей, будматеріалів і т. Д.
 3. Безпосереднє здійснення обстеження споруди і найпроблемніших фрагментів.
 4. Визначення найбільш зношених або деформованих ділянок і позначка їх за допомогою фіксуючих стікерів.
 5. Обробка зібраних даних і зразків для формування повної картини.
 6. Створення звітної документації на основі аналізу результатів дослідницької роботи.

Іноді для підтвердження ефективності використаних заходів щодо вирішення проблеми застосовується контрольна зйомка обстежуваного об’єкта. Також за запитом замовника або уповноваженого державного органу можуть в якості допоміжних заходів проводитися додаткові перевірки, тестування та огляди.

Після завершення всіх необхідних заходів замовнику відправляється детальний технічний звіт, що складається з текстових та графічних матеріалів. У ньому прописується повний перелік проведених дій. У графічному блоці містяться проектні листи з основною інформацією і кресленнями, плани спорудження, рекомендації технічного характеру, спрямовані на ліквідацію виявлених дефектів.

В якості додаткових матеріалів додаються фотознімки досліджуваного об’єкта і ксерокопія або скан сертифікату або ліцензії організації, яка відповідає за технічне обстеження. Сформований пакет документів згодом буде використовуватися для нових перевірок. При необхідності його потрібно надати в державні органи з нагляду за містобудуванням.

В висновок, складений за результатами обстеження, вноситься наступна інформація:

 • підсумкові дані, отримані після завершення лабораторної перевірки та здійснення випробувань за допомогою спеціалізованих інструментів;
 • результати, що характеризують загальний технічний стан досліджуваного споруди;
 • обчислення грунту в основі об’єкта;
 • креслення, створені на основі проведених замірів;
 • схематичне зображення розтинів і шурфів + вказівку незначних відхилень, які не суперечать дозволеної норми;
 • зведена відомість, представлена ​​у вигляді таблиці або в інший допустимої формі;
 • детальна карта, на якій зазначаються дефектні і пошкоджені фрагменти і місця;
 • експертні рекомендації щодо здійснення реконструкційних та ремонтних робіт, спрямованих на відновлення споруди і введення його в експлуатацію.

Комплексна експертиза значно розширює перелік здійснюваних перевірок. Додатково в розрахунок беруться акустичні властивості, теплотехнічні характеристики і ін. Особливості будови, які відносяться до інженерних мереж. Перевірка може проводитися в 2 етапи: візуальний огляд і детальний аналіз. Суть і мета обстеження від цього не змінюються, тому перелік проведених робіт залишається колишнім.

Вартість технічного обстеження будівель і терміни

Збір необхідних даних, проведення лабораторних випробувань і підготовка пакету документів вимагає наявності специфічних знань, до того ж забирає багато часу і сил. Тому рекомендується звернутися в спеціалізоване агентство. Точна ціна даної послуги визначається в індивідуальному порядку, оскільки на розцінки впливає сукупність факторів. Основні критерії, що формують вартість обстеження споруди:

 • сумарна площа і поверховість будівлі;
 • мета проведення дослідницьких робіт;
 • обсяг і складність обстеження;
 • терміновість отримання експертного висновку;
 • віддаленість споруди;
 • додаткові вимоги та побажання замовника.

Ознайомитися з орієнтовними розцінками і повним переліком послуг, що надаються можна на сайті нашої компанії. Оскільки підсумкова вартість визначається після індивідуального обговорення особливостей проекту з замовником, для отримання оцінки витрат на реалізацію необхідно зв’язатися з представником нашої організації.

Проектно-інженерна компанія «Геоспектр-7» – один з лідерів на українському ринку. Ми успішно і стабільно працюємо на протязі 10 років. За цей тривалий період нам вдалося сформувати велику клієнтську базу і партнерську мережу. Численні позитивні відгуки свідчать про позитивну репутацію.

Компанія «Геоспектр-7» спеціалізується на комплексному проектно-інженерному обслуговуванні, проведенні топографічних і геодезичних робіт, геологічних дослідженнях і проектуванні різних видів споруд. Ключовими перевагами співпраці з нами є:

 • багатий багаторічний досвід;
 • використання сучасного обладнання та технологій;
 • висококласні фахівці;
 • конкурентні ціни;
 • портфоліо з великою кількістю успішно завершених проектів;
 • широкий перелік послуг, що надаються.

Менеджери «Геоспектр-7» завжди готові відповісти на питання, що цікавлять, допомогти у виборі необхідної послуги і оформити попереднє замовлення. Щоб безкоштовно проконсультуватися з фахівцем, телефонуйте за телефонами +38 (068) 370-07-70, +38 (050) 370-07-70 або +38 (073) 370-07-70. Альтернативні способи контакту – робоча електронна пошта, спеціальна онлайн-форма зворотного зв’язку і акаунти в популярних месенджерах.

[/ vc_column_text] [/ vc_column] [/ vc_row]