Серпень 26 2020 0Коментарий

Технічне обстеження будівель і споруд: правила і документи

 

Будівельна експертиза проводиться для оцінки поточного стану об’єкта, безпеки його подальшої експлуатації, реконструкції та інших робіт. Ця процедура дозволяє виявити наявні пошкодження та дефекти, які можуть привести до аварійної ситуації і руйнування будівлі. Тому кваліфіковане технічне обстеження споруд є одним з основних чинників їх надійної і довговічною експлуатації. У цій статті розглянемо докладно особливості, правила та результати проведення будівельної експертизи.

Особливості процедури обстеження будівель

Дана процедура проводиться з обов’язковим виїздом фахівців на місце. Проведення оцінки стану будівлі по фотографіям, відеозаписам або іншим подібним матеріалам не допускається.

 

Експертиза необхідна в наступних випадках:

 • зміна призначення об’єкта;
 • відсутність проектної документації;
 • визначення якості зведення будівлі;
 • узаконення самовільної будівлі;
 • реконструкція або розконсервування будови;
 • проведення капітального ремонту та перепланування;
 • відновлення після аварії і стихійного лиха;
 • просадка фундаменту будівлі або споруди;
 • поява тріщин і інших деформацій конструкції;
 • висока вологість або складний характер грунту ділянки;
 • наявність розбіжностей між замовником і виконавцем проекту.

 

Крім того, досить часто подібна послуга потрібна при підписанні договору купівлі-продажу будинку. У цьому випадку проведення кваліфікованого обстеження дозволить майбутньому власникові оцінити потенційні витрати на ремонт або відновлення. Також в ряді випадків виникає необхідність зіставити наявну проектну документацію з зведеним за нею об’єктом. Оскільки відступ від проекту і регламентних норм, особливо зміна навантаження і типу матеріалів, може значно погіршити експлуатаційні показники.

Правила проведення обстеження будівель і споруд

Для початку варто визначитися з тим, хто проводить технічне обстеження будівель . Таке право надається виключно фахівцям з відповідною кваліфікацією. Вони в обов’язковому порядку повинні мати кваліфікаційні сертифікати та інші дозвільні документи згідно з чинним законодавством.

 

Будівельна експертиза складається з декількох основних етапів:

 • Визначення мети робіт, формування плану, збір і сортування наявної інформації, аналіз попередніх обстежень.
 • Виїзд експертів на місце, огляд будови, оцінка та фіксація ушкоджень, визначення необхідності додаткових досліджень.
 • Детальна оцінка конструкцій на міцність і цілісність з використанням спеціального інструментарію.
 • При необхідності проведення лабораторного аналізу грунтів, зразків фундаменту і інших будівельних конструкцій і матеріалів.
 • Експертна обробка і аналіз зібраних даних, складання повного фінального звіту з висновками і рекомендаціями.

 

Важливою частиною дослідження є аналіз умов експлуатації будівлі або споруди. До них, наприклад, відноситься вологість місцевості і характеристика грунтів. Ці фактори впливають на несучу здатність і зрушення ґрунтів, а значить і на можливість просадок фундаменту або деформації будівельних конструкцій.

Згідно із законодавчими нормами виконавець повинен мати відповідну методичну та організаційну базу для виконання робіт. Також проведення оцінки будови вимагає професійної високоточної сертифікованої техніки і обладнання. Оскільки це дозволить визначити технічні параметри об’єкта в рамках допустимих похибок. Всім цим критеріям повністю відповідає наша компанія «Геоспектр-7».

 

Методи обстежень

Технічне обстеження будівель і споруд Дніпропетровська та інших міст країни проводиться різними методами. Їх вибір залежить від вихідних умов і цілей експертизи. Умовно всі дослідження діляться на неруйнівні і частково руйнуючі ділянку конструкції.

 

Основні методи будівельної експертизи:

 • Візуальний. Виявлення тріщин, деформацій і інших видимих ​​пошкоджень на початковому етапі робіт.
 • Ультразвуковий. Виявлення невидимих ​​дефектів конструкцій і матеріалів, контроль товщини металевих конструкцій і якості зварних швів.
 • Електромагнітний. Перевірка технічного стану конструкцій з матеріалів з високою електропровідністю.
 • Георадіолокаціонний. Оцінка структури, висоти і дефектів фундаменту.
 • Радіометричний. Визначення питомої щільності будматеріалів – бетону, каменю та інших.
 • Нейтронний. Аналіз вологості і пористості матеріалів конструкції будівлі.
 • Сколювання. Визначення практичної міцності бетону шляхом відколу і відриву.
 • Пневматичний. Аналіз повітропроникності будови.
 • Фотограмметрія, заміри нівеліром і теодолітом. Виявлення об’ємних деформацій і можливої ​​усадки фундаменту.

 

В процесі роботи досліджується механічний опір, стійкість об’єкта і окремих елементів конструкції. Перевіряється безпека для навколишнього середовища, а також для життя людей. Оскільки всі технічні характеристики будівлі містяться у проектній документації, в процесі експертизи знадобляться наступні матеріали по об’єкту – паспорт, схеми, плани та інше. Також в роботі використовуються різні вимірювальні прилади, спеціальне обладнання та програмне забезпечення.

 

Документація з технічного обстеження будівель і споруд

Дана процедура проводиться згідно з чинними державними законами і будівельним нормам. Стаття 39-2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» свідчить, що власники або управителі будівельних об’єктів зобов’язані забезпечити їх поточний огляд і періодичне обстеження в установленому порядку. Вони виробляються для оцінки відповідності основним вимогам і правилам регламенту, і прийняття своєчасних заходів щодо забезпечення безпеки.

 

Крім того, аналіз об’єкта проводиться згідно з такими основними документами:

 • порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва згідно з Постановою КМУ № 257 від 12 квітня 2017 р .;
 • керівництву по обстеженню будівель і споруд для визначення і оцінки їх технічного стану ДСТУ-Н Б В.1.2-18: 2016 року;
 • основним вимогам до будівель і споруд за механічному опору і стійкості ДБН В.1.2-6-2008;
 • загальним принципам забезпечення надійності та безпеки будівель і споруд ДБН В.1.2-14: 2018.

 

Терміни проведення робіт

Перше обстеження фундаментів будівлі і інших його конструкцій проводиться згідно з проектною документацією. Наступні планові перевірки визначаються відповідними державними правовими і нормативними документами. Стаття 884 Цивільного Кодексу України визначає, що наступна будівельна експертиза повинна проводитися до закінчення гарантійного терміну експлуатації. Будинки з вичерпаним терміном гарантії обстежуються з урахуванням часу їх експлуатації та періодичності попередніх перевірок. У цьому випадку особливо важливо виявити всі виниклі пошкодження та дефекти конструкцій, щоб прийняти зважене рішення про можливість подальшого використання і терміни наступної експертизи.

Позапланове обстеження будівлі може призначатися в будь-який час, наприклад, при критичних деформаціях або після стихійних лих. Періодичність планових перевірок залежить від виду будівельного об’єкта. Перша процедура, як правило, проводиться через 2 роки з початку експлуатації. А наступні обстеження виконуються не рідше ніж один раз на 10 років. Об’єкти, що знаходяться в шкідливих середовищах, необхідно перевіряти частіше – кожні 5 років. До них відносяться будівлі в сейсмонебезпечних зонах, місцях з підвищеною вологістю і т. п.

 

Результат технічного обстеження будівель

Після проведення оцінки об’єкта за допомогою спеціальних методів і обладнання складається підсумковий звіт. Крім результатів досліджень він включає в себе рекомендації по експлуатації будівлі і тактику ремонтних або інших видів робіт.

 

Залежно від цілей обстеження відомості про виконану роботу можуть мати такий вигляд:

 • повна інформація про об’єкт і адреса місця розташування;
 • дата проведення технічного обстеження;
 • креслення об’єкту з зазначенням наявних дефектів;
 • матеріали фотофіксації пошкоджень і їх опис;
 • результати досліджень міцності будівельних матеріалів;
 • заключний звіт в паперовому та електронному вигляді.

 

Підсумковий висновок – офіційний документ від сертифікованого і ліцензованого виконавця. На його основі здійснюється паспортизація будівлі, а також приймаються рішення по реконструкції, відновлення і подальшого використання будівлі. Документ відображає фактичний рівень технічного стану об’єкта і його придатність до експлуатації. А практичні рекомендації допомагають вибрати правильну технологію виробництва робіт, визначитися з їхнім переліком та обсягами.

Компанія «Геоспектр-7» пропонує повний комплекс інженерно-геодезичних і геологічних вишукувань. Наші фахівці кваліфіковано і в оптимальні терміни проведуть технічне обстеження будівель і інші необхідні роботи. Якісна експертиза і достовірна інформація про стан будівлі дозволять уникнути непередбачених витрат і гарантують безпеку при експлуатації об’єкта.

Читати та відповісти на коментар