Серпень 26 2020 0Коментарий

Геологія і геодезія ділянки: в чому відмінності

 

З таким поняттям, як геодезія, багато хто стикається тільки тоді, коли планується проведення будівельних робіт на ділянці. При цьому деякі помилково плутають це поняття з терміном геологія. Але важливо знати, що це два абсолютно різних визначення. Розберемося, що таке і чим відрізняються між собою геологія і геодезія.

 

Геологія і її особливості

Геологія ділянки дає загальне уявлення про нього в цілому. Наприклад, вона допомагає оцінити ландшафт і ті зміни, які тут сталися або можуть статися в подальшому, відповідає на питання – чи можливо тут взагалі зводити споруди. Виходячи з даних, які будуть отримані в результаті вивчення грунту, фахівець приймає рішення про вибір конструкції, фундаменту, матеріалів, які будуть використані під час будівництва. Також він визначає інші особливості і етапи проведення будівельних робіт.

 

Геологічні роботи включають в себе:

 • дослідження матеріалів з архіву;
 • буріння свердловини для визначення геологічного розрізу ділянки, де планується проводити будівельні роботи;
 • вивчення основних характеристик грунту;
 • визначення рівня грунтових вод;
 • забір зразків і проведення хімічного аналізу води;
 • складання технічного звіту;
 • формування висновку і практичних рекомендацій для подальшого будівництва об’єкта.

 

Для чого проводиться геодезія земельної ділянки?

Геодезичні роботи допомагають встановити взаємозв’язок спроектованого об’єкта і тих, які розташовані в безпосередній близькості до нього. Геодезію використовують також після зведення будівлі для оцінки рівня його деформації під час експлуатації.

Геодезичні роботи, які проводять перед початком будівництва, включають в себе цілий комплекс заходів, серед яких проведення вимірювань, розрахунків і т. д. Розглянемо їх більш детально.

 

Геодезичні роботи в геодезії

На даному етапі здійснюється розбивка геодезичної основи, перенесення проектних точок і будівельних осей з плану в натуру. Дана робота складається з декількох етапів:

 1. Підготовчий. По всій ділянці проводиться створення розбивочної основи під виглядом окремих геодезичних пунктів з прив’язкою до опорних мереж.
 2. Проектування і реалізація зовнішньої розбивочної мережі, яка являє собою закріплені і взаємозалежні пункти по всій території ділянки. Вони визначають розміщення основних осей споруди. Для цього використовується генеральний план і геодезичні креслення з прив’язками.
 3. Створення внутрішньої розбивочної мережі в межах будови.

 

Виконавча зйомка

Вона проводиться на етапі зведення будівлі для забезпечення її висотного і планового положення в порівнянні з встановленими конструкціями. Для цього задіють ті частини споруди, від розташування яких буде залежати якість і надійність будівлі. При цьому коректність проведених розбивочних робіт повинна відповідати коректності минулих вимірів.

 

Виділяють два види виконавчої зйомки в геодезії:

 1. Поточна. Вона відображає процес зведення будівлі для поетапного контролю за якістю виконуваних робіт. При необхідності вносяться зміни.
 2. Остаточна. Проводиться для вже побудованого об’єкта. Дозволяє вирішити комплекс завдань, пов’язаних з його експлуатацією та реконструкцією.

 

Складання геодезичних мереж

Початком розвитку геодезичних мереж є прийняття рішення про необхідність формування карт і проведення геодезичних вишукувань. Процес передбачає розробку і реконструкцію планових і висотних мереж на геодезичному пункті. Принцип роботи полягає в проведенні вимірювань. На початку проводяться найбільші і точні вимірювання, пізніше – все решта.

 

Існує кілька видів мереж:

 1. Державні. Вони є основою для проведення всіх геодезичних робіт.
 2. Мережі згущення. Вони розвиваються в окремо взятих районах, де є недолік пунктів державної мережі.
 3. Знімні. Являють собою зйомку об’єктів будівництва, контурів і рельєфу місцевості в великому масштабі.
 4. Спеціальні. Створюються в тих випадках, коли до об’єкта будівництва пред’являють спеціальні цілеспрямовані вимоги.

 

Спостереження за процесом деформації будівель і споруд

Даний вид робіт дозволяє виявляти можливі деформації споруд, їх пошкодження та причину появи цих дефектів. Спостереження необхідно для своєчасного попередження аварійної ситуації і виявлення порушень експлуатаційних якостей.

Чому можуть відбуватися деформації? Перш за все це пов’язано з ущільненням основи фундаменту, що може спровокувати усадку споруди. Крім того, на будівлю діє сила власної ваги. Можливі також і інші причини усадки. Наприклад, зміна рівня грунтових вод, зсувні та карстові процеси, сейсмічні явища, робота важких механізмів і т. Д.

Якщо усадка будівлі виявилася нерівномірною, можлива поява інших варіантів деформації – горизонтальні зміщення, перекоси, прогини. Зовні вони можуть проявлятися у вигляді тріщин або розламів.

 

Організація спостереження

Спостереження проводять для оцінки стійкості, визначення рівня деформації та проведення оперативних профілактичних заходів. Це дасть можливість забезпечити надійність будови.

На кожному етапі будівництва і експлуатації будівлі проводять контроль рівня деформації. Такі спостереження називають систематичними. Вони здійснюються за встановленим календарним планом.

Термінові (позапланові) спостереження можуть бути проведені в разі виявлення чинників, які можуть спровокувати стрімкі зміни. До них відносять:

 • різка зміна температури навколишнього середовища;
 • підвищення рівня грунтових вод;
 • сейсмічні явища.

 

Частота і точність вимірювань визначені в нормативних документах і технічних завданнях. Іноді для їх отримання проводять додаткові розрахунки.

 

Топографо-геодезичні роботи

Вони проводяться для визначення точної інформації щодо рельєфу місцевості для проведення підготовчих або будівельних робіт. Для цього використовують зйомку в різних масштабах, оновлення та створення топографічних карт, планування підземних і наземних об’єктів будівництва. Всі роботи виконують фахівці із застосуванням сучасного обладнання (електронні тахометри, GPS-системи, спеціальні комп’ютерні програми і т. д.).

Результатом роботи стає створення топографічних планів досліджуваної ділянки в різних масштабах.

 

Кадастрові роботи

На даному етапі визначається площа земельної ділянки перед проведенням межування або геодезичних робіт. В результаті складається кадастровий план, куди переносяться всі дані з креслення в натурі.

 

Що схожого і чим відрізняються геологія від геодезії?

Обидві науки займаються вивченням землі, але роблять це різними методами. Єдине, що їх ріднить – це надання проектувальникам докладної інформації про конкретній земельній ділянці.

 

До основних відмінностей цих напрямків відносяться такі характеристики:

 1. Геологія використовується при необхідності вивчити будову грунту, в той час як геодезія звертає увагу на особливості ділянки в цілому.
 2. Різними є масштаби. Геологія є більш об’ємною, а геодезія фокусується на конкретній області.
 3. Робота геологів закінчується відразу, як тільки приступають до роботи над проектуванням, в той же час геодезисти потрібні і під час будівництва, і навіть після його завершення.

 

Чим займаються геологи і геодезисти?

Завдання геолога полягає у вивченні будови і складу земної кори, виявленні корисних копалин і закономірності розвитку планети. Ті, хто бажає заощадити на геологічних вишукуваннях перед початком будівництва, можуть зіткнутися з руйнуванням вже готової споруди. Вона може почати тріскатися або відбудеться руйнування перекриттів.

Геодезисти відносяться до фахівців в області проведення геометричних вимірів. Для цього вони застосовують спеціальні вимірювальні прилади. Скористатися послугами геодезиста важливо не тільки на етапі підготовки до проведення будівельних робіт, а й під час будівництва, а також навіть після його завершення. Фахівець зможе з точністю провести всі необхідні вимірювання і дати прогноз щодо проведення подальших робіт.

Науки геологія і геодезія дуже тісно пов’язані один з одним. Робота фахівців кожного з напрямків дуже важлива під час проектування різних споруд. Особливо вона стає необхідною при зведенні висотних будівель або під час роботи на складних ділянках (сейсмонебезпечних, з неоднорідним рельєфом і т. Д.).

Від результату проведених геологічних і геодезичних робіт буде залежати успіх будівництва і подальшої експлуатації споруджуваного об’єкта. Економія на проведенні цих робіт може мати плачевні наслідки.

Якщо ви плануєте зведення якоїсь споруди, замовте проведення геологічних і геодезичних робіт в компанії «Геоспектр-7». Ми маємо в своєму розпорядженні досвідченими фахівцями і сучасним обладнанням, тому впевнені у високій якості послуг і достовірності наданої інформації.

Читати та відповісти на коментар